Godziny otwarcia : pn. – pt. od 7.00 do 18.00

6.01 2025

Przychodnia Puls-Med działa już od 25 lat! Wspaniały jubileusz! To była pierwsza prywatna przychodnia w Rybniku

2 stycznia obchodziliśmy jubileusz 25-lecia. O naszych początkach, przeprowadzkach, rozwoju nowych usług dla pacjentów i działalności profilaktycznej i edukacyjnej poniżej w treści informacji, którą zostałą także opublikowana w Radio90. Zachęcamy do lektury. Wspominając te nasze 25 lat jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć, a pacjentom pragniemy podziękować za zaufanie jakim nas obdarzają, powierzając nam to co najcenniejsze - zdrowie. 

Przychodnia Puls-Med – to pielęgniarki stworzyły pierwszą, prywatną przychodnię w mieście

To był rok 2000. Przełom wieków, wiele zmian, wiele nowości, a słowo „prywatyzacja”, szczególnie w środowisku medycznym – budziło ogromne obawy. Nic więc dziwnego, że pomysł utworzenie wówczas pierwszej, prywatnej przychodni w mieście, spotkał się ze sporym oporem.  Zazwyczaj, gdy ktoś planuje otworzyć swój biznes, otoczenie, środowisko mu kibicuje. Gdy jednak dwie pielęgniarki myślały o sprywatyzowaniu przychodni, głównie spotykały się ze słowami, które miały je odwieść od pomysłu. Wspomina Sylwia Figura- Kluszczyńska, założycielka NZOZ-u Puls-Med:

Sylwia Figura- Kluszczyńska: Zakładałyśmy Puls-Med w dwie osoby: ja i moja wspólniczka Urszula Szotek. Zakład był założony jako niepubliczny już w 1999 roku, natomiast stricte 2 stycznia 2000 zaczęłyśmy oficjalną działalność jako Puls-Med. Reforma ochrony zdrowia – nie przemawiała do nikogo, tzn. nie myślano, że placówki będą się musiały prywatyzować. W związku z tym był bardzo duży opór, to nie było kibicowanie. To było nawet sugerowanie, że powinniśmy oddać kontrakt wygrany na świadczenie usług z medycyny szkolnej. Dopiero po roku było inaczej, kiedy reforma ochrony zdrowia ruszyła pełną parą i widać było, że placówki muszą się prywatyzować, a kolejne NZOZ-y zaczęły powstawać.

NZOZ Puls-Med w styczniu 2000 roku, był pierwszą prywatną przychodnią na terenie Rybnika. Siedziba spółki mieściła się w murach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Do swojej dyspozycji panie miały jedno pomieszczenie. W pierwszym okresie działalności, w ramach medycyny szkolnej, przychodnia zatrudniała 20 pielęgniarek i higienistek. Do dzisiaj pielęgniarki szkolne Puls-Med-u służą pomocą rybnickim uczniom.

Sylwia Figura- Kluszczyńska: Generalnie, na początku towarzyszył nam strach. I to strach nie tylko z naszej strony, osób zakładających Puls-Med, ale również od strony pracowników, czyli dziewczyn, pielęgniarek, higienistek, które się u nas przyjmowały do nas do pracy. One też się bały, tak samo jak myśmy się bały. (…)

Kolejny krok na drodze rozwoju przychodni postawiony został już rok później. W 2001 r. rozpoczęto świadczenia z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej.

Sylwia Figura- Kluszczyńska: W 2001 roku, kiedy inne NZOZ-y dopiero zaczynały się tworzyć i powstawać, my podpisywałyśmy drugi kontrakty na opiekę długoterminową w domu pacjenta, na obłożnie chorych. Wtedy pracowała z nami tylko jedna pielęgniarka – pani Kasia Zadara, która pracuje również do dnia dzisiejszego. I ona była jedyną pielęgniarką w tej opiece długoterminowej. Mieliśmy „aż” pięciu pacjentów, a  pani Kasia pracuje z nami do dnia dzisiejszego. W tej chwili już jest specjalistką przez duże „S”, specjalistką z opieki paliatywnej i hospicyjnej i jest z nami tyle lat. Jestem jej bardzo wdzięczna za to.

Przychodnia Puls-Med i zmiana siedziby, nowe obszary działalności

W 2002 r. Puls-Med przeniósł się do budynku przy ul. Reymonta 60, gdzie funkcjonował przez kolejnych 9 lat. Placówka rozszerzała swoją działalność o nowe obszary, w tym czasie uruchomiono m.in. punkt pobrań, poradnię medycyny paliatywnej, hospicjum domowe oraz rehabilitację domową.

- Od 14 lat prowadzimy rehabilitację domową. Z niektórymi pacjentami i ich rodzinami utrzymujemy kontakty do dzisiaj choćby przy okazji świąt, czy urodzin. Rehabilitacja domowa to szczególne świadczenie, przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Czas rehabilitacji w warunkach domowych wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym – wyjaśnia szefowa przychodni.

Świadczenie to realizowane jest w ramach umowy z NFZ. Dziś w zespole rehabilitacji domowej pracuje 10 fizjoterapeutów. W każdym miesiącu pod opieką rehabilitantów jest około 45 pacjentów w rehabilitacji domowej.

Szczególnym zakresem świadczonej opieki przez Puls-Med jest hospicjum domowe.

 

- Pierwszymi lekarzami w naszym hospicjum byli: doktor Artur Pakosz oraz doktor Teresa Bernaś. Oboje  są z nami i naszymi pacjentami do dzisiaj. Gdy tak wspominam to nasze ćwierćwiecze, to czuję ogromną wdzięczność i wzruszenie, że wiele osób, które z nami rozpoczynało pewien etap w naszej działalności jest z nami do dzisiaj. To dla mnie dużo znaczy i bardzo im za to dziękuję – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska, dyrektor przychodni Puls-Med.

Nie tylko opieka nad pacjentami, ale też wspieranie i podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego

Założycielki Puls-Med-u nie spoczęły na laurach, co więcej jako pielęgniarki chciały też swoim koleżankom i kolegom, umożliwić dostęp do podnoszenia swoich kwalifikacji. Zdawały sobie sprawę, że odpowiednio wykwalifikowany personel, który cały czas pracuje nad rozwojem kompetencji i wiedzy to lepsza jakość w opiece nad pacjentem. Stąd też od 2003 roku Puls-Med wraz z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położonych rozpoczął prowadzenie szkoleń i kursów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek. Uczestniczyły w nich zarówno pracownice Puls-Med-u, jak też pielęgniarki z innych placówek medycznych, nie tylko z Rybnika, ale też z miast ościennych.

Zmiany właścicielskie i dalszy rozwój

W 2008 roku NZOZ Puls-Med przeszedł formalne zmiany. Jedyną właścicielka firmy została Sylwia Figura-Kluszczyńska, jedna z pierwszych założycielek.

Od medycyny szkolnej rozwijanej na 12 metrach kwadratowych do nowoczesnej przychodni mieszczącej 15 gabinetów lekarskich i zabiegowych. Taką drogę przebyliśmy w ciągu minionych lat, zapewniając pacjentom dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie zaangażowanie pracowników, którzy z sercem wykonują swoją misję – podkreśla założycielka przychodni.

Firma zaczęła się rozrastać, zarówno pod kątem oferowanych usług medycznych, liczby pracowników i pacjentów. Wówczas też zaczął kiełkować pomysł o nowej, własnej siedzibie. W 2011 r. przychodnia Puls-Med przeniosła się do własnego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 66 w osiedlu Nowiny, gdzie mieści się do dzisiaj. Przenosiny to nie wszystko, w 2012 r. rozbudowywano siedzibę o 650 mkw. dodatkowej przestrzeni. W roku 2014 NZOZ Puls-Med podpisał kontrakt z NFZ w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

- Pierwszym zatrudnionym u nas lekarzem w POZ była doktor Joanna Bruckner. Pani doktor, swoim profesjonalizmem i empatią, codziennie wypełnia treść naszej misji „Z sercem do pacjenta”. I tutaj znowu wielkie wzruszenie, bo od dziesięciu lat pani doktor jest z nami, z naszymi pacjentami. Wraz z biegiem lat do naszego zespołu dołączyli kolejni, wspaniali lekarze. Znacząco zwiększyła się też liczba pacjentów, obecnie mamy ich około 4 tysiące – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska.

Rehabilitacja ambulatoryjna

W 2015 r. Puls-Med zaproponował mieszkańcom Rybnika nową usługę – rehabilitację ambulatoryjną. Z pacjentami pracuje wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów i rehabilitantów, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Grupą tych wspaniałych specjalistów i zarazem serdecznych ludzi kieruje Agata Kaczor – koordynator rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej.

- Jestem z nich wszystkich ogromnie dumna, bo nie tylko pomagają chorym w powrocie do zdrowia i robią to z dużym zaangażowaniem oraz empatią, ale też ciągle podnoszą swoją wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach, kursach, wyszukując nowoczesny sprzęt, który warto zakupić do naszego Centrum Rehabilitacji. Co więcej, chętnie też dzielą się wiedzą, udzielając wywiadów w mediach dotyczących fizjoterapii i rehabilitacji, ale też na naszym facebooku. Pamiętam, gdy podczas pandemii nagrywali filmy instruktażowe pomagające w rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli Covid19. Widać było jak bardzo zależy, by pomagać innym w szybszym powrocie do zdrowia – opowiada Sylwia Figura-Kluszczyńska z Puls-Med w Rybniku.

Centrum Rehabilitacji Puls-Med dla każdego

Z oferty Centrum Rehabilitacji PULS-MED może skorzystać każdy, nie tylko pacjenci ze skierowaniem NFZ. Centrum Rehabilitacji PULS-MED specjalizuje się w rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej, kardiologicznej, onkologicznej i ginekologicznej, a także w korekcji wad postawy i innych obszarach. Program terapeutyczny ukierunkowany jest na osiąganie najlepszych wyników leczenia. Pacjentom zapewniona jest indywidualnie dobrana terapia, która prowadzona jest pod okiem fizjoterapeutów i rehabilitantów czuwających nad jakością zabiegów. Dla poprawy jakości zdrowia pacjentów w formach terapii wykorzystywany jest sprzęt uwzględniający nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie rehabilitacji, m.in. laser wysokoenergetyczny i pole magnetyczne wysokiej częstotliwości (np. SIS – Super Indukcyjna Stymulacja), czy platforma ALFA.

Działalność na rzecz pacjentów po godzinach pracy

Ważnym momentem w działalności przychodni był rok 2013 r., bo to wówczas w lipcu z inicjatywy lekarzy i pielęgniarek pracujących w medycznym hospicjum domowym NZOZ Puls-Med, powstała Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie. I to właśnie Fundacja zaszczepiła wśród przedstawicieli władzy samorządowej, lokalnej społeczności ideę konieczności budowy w mieście stacjonarnego hospicjum.

- To jest duży projekt. Mamy tylko nadzieję, że uda się go dokończyć. W roku 2013 powstała przy przychodni Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie. My, lekarze  i pielęgniarki widzieliśmy, że są braki, to znaczy my nie mamy gdzie pacjentów przekazywać z hospicjum domowego do stacjonarnego. Placówka w Żory pełna, Gliwice pełny etat. I stąd wtedy wzięła się inicjatywa, żeby troszeczkę opowiedzieć o tej opiece paliatywno-hospicyjnej, żeby jednak poznali nie tylko ludzie, ale również i osoby zarządzające, czyli radni tą ideę. Organizowałam wtedy spotkania z konsultantem wojewódzkim, który tłumaczył, mówił, na czym polega ta opieka i jak bardzo ona jest ważna. I udało się. Radni poparli projekt, pan prezydent poparł  i dzięki temu na dzień dzisiejszy jesteśmy na etapie budowy hospicjum. Wiem, że budowa idzie do przodu, wiem, że jest nowy wykonawca. Liczymy na to, że w roku 2026 te mury powstaną i zacznie te nasze rybnickie hospicjum stacjonarne funkcjonować – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska, właścicielka Puls-Med-u i prezeska Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie.

- Mając doświadczenie z pacjentami w hospicjum domowym wiemy jak bardzo potrzebna jest to inwestycja, zarówno dla chorych i ich rodzin. Wciąż angażujemy się w ten projekt, a wspiera nas w tym ponad 100 uśmiechniętych wolontariuszy – dodaje prezeska Fundacji. Co ważne, od marca 2016 r. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Status OPP to gwarancja dla darczyńców, że każda przekazana złotówka jest właściwie rozliczona.

Zaangażowanie na rzecz mieszkańców i profilaktyki

Pracownicy przychodni Puls-Med od zawsze angażowali się w różnorakie akcje profilaktyczne, prozdrowotne. Przez lata NZOZ Puls-Med wspierał, współorganizował nawet wielkie wydarzenia pod nazwą „Rybnickie Dni Promocji Zdrowia”. Wówczas badano setki mieszkańców Rybnika i powiatu – u dzieci sprawdzano wady postawy, u dorosłych ciśnienie, poziom cukru oraz wiele innych. Każde wydarzenie przyciągało setki osób, ale pamiętamy też takie edycje, w których przebadano, skonsultowano nawet półtora tysiąca osób.

- Czujemy się częścią społeczności lokalnej. Angażujemy się w niekomercyjne działania podnoszące świadomość zdrowotną mieszkańców regionu. Takim dużym przedsięwzięciem, w które się zaangażowaliśmy były Rybnickie Dni Promocji Zdrowia. W sumie braliśmy udział w 15 edycjach, a w 8 byliśmy współorganizatorami. I to jest naprawdę ogrom pracy. To się tak wydaje, ale to jest ogrom pracy wszystkich, całego personelu. To trzeba wszystko zorganizować, to musi być logistycznie wszystko poukładane. Myślę, że byłoby do tej pory, gdyby nie pandemia. Pandemia, można powiedzieć, wszystko zatrzymała, bo i  projekt, wiadomo, finansowanie Każde wydarzenie przyciągało setki osób, ale pamiętamy też takie edycje, w których przebadano, skonsultowano nawet półtora tysiąca osób – wspomina właścicielka przychodni Puls-Med.

Jak mówi te wydarzenia to były duże przedsięwzięcia zarówno logistyczne, jak i finansowe, ale jak podkreśla – warto było, bo zdarzały się sytuacje, w których badania podczas Rybnickich Dni Promocji Zdrowia dosłownie ratowano zdrowie i życie pacjentów.Mieliśmy takie przypadki, gdy prosto po badaniach, które wykazały duże anomalie, pacjent karetką był wieziony na SOR do szpitala. Gdyby nie wykryto tych nieprawidłowości na czas i pacjent nie dostał szybkiej pomocy, mogło się to źle skończyć – dodaje szefowa Puls-Med-u.

Jedyna taka konferencja w Rybniku

Kolejnym przedsięwzięciem, którego pomysłodawcą i inicjatorem był NZOZ Puls-Med i Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie to konferencja medyczna na temat opieki paliatywnej i hospicyjnej w Rybniku. Jedyna taka w Rybniku. Pierwsza odbyła się 2017 roku. W sumie zrealizowano trzy edycje. Gośćmi naszych wydarzeń byli m.in. Szymon Hołownia i Jan Mela. Epidemia koronawirusa przerwała cykliczność.

Organizując te wydarzenia zależało nam na popularyzacji wiedzy na temat opieki paliatywnej, a jednocześnie na zwróceniu uwagi opinii publicznej na problemy z dostępnością profesjonalnej pomocy świadczonej pacjentom w stanie terminalnym. Konferencja to także okazja do nawiązywania kontaktów oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Wspierały nas w tym władze Rybnika, eksperci merytoryczni, partnerzy biznesowi i regionalne media, za co bardzo dziękujemy – podkreśla Sylwia-Figura.

 

Przychodnia Puls-Med ma 25 lat. Nowe usługi, nowe wyzwania

Od 2023 r. w przychodni Puls-Med realizowana jest opieka koordynowana dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu kardiologii oraz endokrynologii. Lekarz specjalista u takiego pacjenta przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia. Dzięki wprowadzeniu opieki koordynowanej część badań diagnostycznych, które do tej pory mógł zlecić tylko lekarz specjalista, teraz może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG), EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca. Ponadto pacjent korzysta z konsultacji z dietetykiem oraz konsultacji z lekarzem specjalistą z zakresu endokrynologii i kardiologii.

- Przed nami kolejny rok i kolejne wyzwania. Niezależnie od tego z czym się będziemy musieli zmierzyć, zawsze przyświeca nam jeden cel, by swoją działalność wykonywać realizując misję „Z sercem do pacjenta”. Po to właśnie założyłyśmy Puls-Med, aby oferować usługę na takim poziomie jak same chciałybyśmy być „zaopiekowane”. Cieszy nas to, że pacjenci to doceniają, czego dowodem jest przyznanie nam dwukrotnie wyróżnień w Plebiscycie Medycznym Hipokrates w kategorii Placówka medyczna. Bardzo dziękujemy za to zaufanie i przede wszystkim za to, że poświęcają nam to co najcenniejsze – zdrowie. A korzystając z tego, że spotykamy się początkiem 2025 r., z tej okazji chciałam życzyć wszystkim naszym pacjentom, a także słuchaczom Radia 90, w tym Nowym Roku 2025 wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń i dużo zdrowia, niech to będzie dla Państwa naprawdę dobry rok – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska.

 

Tag: wydarzenia

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.