biuro.pulsmed@onet.pl
Z białego szaleństwa korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Do jazdy na nartach czy na snowboardzie warto wcześniej przygotować swój organizm, rozruszać mięśnie i stawy. Często brak przygotowania do sportowej rekreacji ma swoje konsekwencje na stoku. Kontuzje powstają nie tylko w wyniku groźnych upadków, ale czasem zbyt dużej intensywności, czy braku "rozgrzewki".
W Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku do dyspozycji przyszłych narciarzy i snowboardzistów jest sprzęt i personel, który pomoże przygotować osobę na zimowe szaleństwo. Chodzi o to, by powrót z zimowego wypoczynku był pełen przyjemnych wspomnień, a nie kilkutygodniową pamiątką w postaci ortezy na nodze, ręki w gipsie czy nawracających bóli kolana czy kostki.
- Stłuczenia i zwichnięcia to najczęstsze urazy jakim ulegamy podczas sezonu zimowego. Konsekwencja mogą być różne powikłania. Do tych najniebezpieczniejszych należą uszkodzenia m.in. aparatu torebkowo-więzadłowego, łękotek, układu chrzęstnego, czy układu kostnego. We wszystkich tych przypadkach ważna jest szybka interwencja medyczna oraz odpowiedni czas przeznaczony na leczenie urazu – wyjaśnia Grzegorz Lankosz, fizjoterapeuta z w naszym Centrum Rehabilitacji Puls-Med przy ul. Grunwaldzkiej 66 w Rybniku.
Nowoczesne terapie i urządzenia w leczeniu kontuzji
Dla przykładu niewyleczone uszkodzenie łękotki może wpływać na zmiany w sposobie chodzenia, gdzie zniekształcony staw może ulec nieodwracalnemu zniekształceniu. Podobnie z kontuzjami stawu skokowego – brak odpowiedniego leczenia może wywołać m.in. niebezpieczne uszkodzenie ścięgna.
- Dlatego jeśli wypadu na narty wrócimy z bólem w kolanie, kostce, plecach, karku, łokciu czy nadgarstku, czym prędzej należy udać się do specjalisty. Szybko rozpoczęta fizjoterapia pozwoli zapomnieć o bólu i z radością wspominać chwile na stoku.
Rehabilitacja – jak długo?
Prawidłowa rehabilitacja, w zależności od wieku, stanu zdrowia pacjenta i oczywiście charakteru urazu może trwać nawet kilka miesięcy. - Nowoczesne zabiegi i sprzęt, który przeznaczany jest do rehabilitacji, taki jak i dla sportowców, gwarantuje osiągnięcie wymiernych efektów. Doskonale sprawdza się w tym przypadku terapia falą uderzeniową. W nowoczesnej terapii bólu, energia fali uderzeniowej zostaje skierowana do bolesnych obszarów ciała. Dobre efekty przeciwbólowe przynosi zastosowanie laseroterapii wysokoenergetycznej. Światło laserowe o wysokiej mocy stymuluje zakończenia nerwowe głęboko położonych tkanek, redukując ból i przyspieszając proces regeneracji – podpowiada fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.
Jak dodaje dla usprawnienia procesu leczenia można zastosować także zabiegi polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności (m.in. urządzenie SIS), które wpływają na poprawę cyrkulacji krwi i poprzez wywoływanie powtarzalnych skurczy mięśniowych mobilizują staw oraz rozluźniają napięte tkanki.
Pamiętajmy, zatem, że narty, jak i każdy inny sport, to dyscyplina wymagająca rozsądku, bo o uraz nie jest trudno, a leczenie po nim zajmie nam trochę czasu.