biuro.pulsmed@onet.pl
Prawie połowa Polaków, jak wynika z badań CBOS, przyznaje, że wita Nowy Rok z określonymi postanowieniami. Warto w tych planach uwzględnić troskę o siebie. Bez dobrego zdrowia trudniej będzie nam zrealizować zawodowe czy prywatne marzenia.
Nadejście nowego roku to doskonała okazja do tego, by w ramach noworocznych postanowień wprowadzić zmiany w swoim trybie życia. Wśród nich często pojawia się zmiana diety, zrzucenie wagi czy regularność ćwiczeń. O tym co zrobić, aby aktywność fizyczna, ale odpowiednia do naszym możliwości i schorzeń, zagościła w naszej codzienności na stałe mówi Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutką z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku: - Na początek musimy wiedzieć jakie ćwiczenia będą dla nas korzystne. Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie. Jednak, jeśli wybierajmy aktywności niewskazane do naszych schorzeń, możemy sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku, np. osoby z osteoporozą powinny unikać nagłych skrętów i obciążeń kręgosłupa. Popularny aerobik, taniec czy bieganie wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem kontuzji, a także mocno obciążają osłabione kości i dla nich te aktywności nie są wskazane. I tak każde schorzenie ma swoje dobre ćwiczenia, ale i te, których absolutnie nie powinniśmy wykonywać – tłumaczy.
Inwestycja dobra dla każdego
Dlatego zanim zaczniemy rozglądać się za karnetami na zajęcia sportowe czy rekreacyjne, pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się na „przegląd” do fizjoterapeuty. – Bardziej dbamy o swój samochód niż o stan naszych mięśni i kości. Nasz organizm też potrzebuje zaopiekowania się. Jeśli nie myślimy o sobie, zadbajmy o swoich bliskich. Dobrym pomysłem na prezent obok książki, kosmetyku, może być właśnie zamówiona wizyta dla zdrowia, np. u fizjoterapeuty. To inwestycja, którą warto podjąć - dodaje.
Ekspert podpowie
Podczas wizyty fizjoterapeuta oceni stan pacjenta pod kątem funkcjonalnym. Zbada zakres ruchu i siłę mięśniową, i po zebraniu dokładnego wywiadu zdecyduje, jaki rodzaj ćwiczeń będzie dla nas odpowiedni. Wyjaśni, które mięśnie powinniśmy wzmacniać, a które rozciągać, na czym się skupić a czego unikać, aby sobie nie szkodzić. Czasem konieczne jest najpierw skorzystanie z terapii manualnej, aby poprawić ruchomość stawów i pozbyć się nadmiernych napięć w tkankach miękkich. – Bardzo dobrym rozwiązaniem przy różnych bólach, ograniczeniach ruchomości stawów czy nawet gojeniu ran jest zastosowanie urządzeni SIS (Super Indukcyjna Stymulacja). W Rybniku jako jedyna placówka nim dysponujemy. To innowacyjna technologia wykorzystująca pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności, które pozytywnie oddziałuje na ludzką tkankę. Czasem wystarczy dwa trzy zabiegi, by ból, który towarzyszy nam już od dłuższego czasu, ustąpił – dodaje fizjoterapeutka z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.
Możliwości zależne od potrzeb
Fizjoterapeuta może również przeprowadzić instruktaż ćwiczeń, które pacjent będzie później samodzielnie wykonywał w domu. Dzięki temu będzie wiedział nie tylko co, ale i jak ćwiczyć. Czasami nawet, gdy wiemy jaka aktywność jest dla nas wskazana, ale ćwiczenia wykonujemy źle, możemy doprowadzić do pogłębienia schorzenia, a nie poprawy. Niektórzy, aby wytrwać w postanowieniu, potrzebują niejako „przymusu” w postaci wykupionego karnetu. – Mamy grono pacjentów, którzy przychodzą regularnie na wizyty do ośrodka rehabilitacji i ćwiczą pod kontrolą specjalisty. Po pierwsze dlatego, że taka umówiona wizyta mobilizuje ich do ćwiczeń, a po drugie czują się pewni, że ćwiczenia, które wykonują pod okiem fizjoterapeuty, są poprawne pod względem technicznym i uzyskają pożądany efekt – dodaje Dagmara Szudrowicz.
Co nagle to ze szkodą
Zawsze z początkiem sezonu, zwłaszcza zimowego, Centrum Rehabilitacji jest wypełnione nowymi pacjentami po urazach. Wszystko dlatego, że po zastoju kilku miesięcy, w okresie urlopu planujemy nadrobić kanapowy styl i przestawiamy się na całkowitą aktywność fizyczną. Nieprzygotowany organizm w wyniku wysiłku, upadków, szybko ulega urazom. – Dlatego też mając takie doświadczenie przygotowaliśmy dla naszych klientów specjalną propozycję dla narciarzy, snowboardzistów. Przed pojawieniem się na stoku warto nie tylko naostrzyć narty, ale przede wszystkim sprawdzić stan swojego zdrowia, kondycji fizycznej i przygotować się do zjazdów. Sprawdzić to możemy przy pomocy platformy ALFA, która odpowie na wiele pytań co do naszych możliwości. Następnie fizjoterapeuta pokaże jakie ćwiczenia wykonywać, by na stoku było jak najmniej urazów. Pamiętajmy w tym przypadku również o dzieciach, nie pozwólmy im wejść na stok bez przygotowania mięśni do zjazdów. Co sezon widzimy łzy i ból małych pacjentów podczas rehabilitacji po takim „hura” rozpoczętym sezonie zimowym – radzi specjalista z Centrum Rehabilitacji Puls-Med.
Realne cele i regularność
Planując aktywność fizyczną stawiajmy sobie realne cele i stopniowo przyzwyczajajmy organizm do wysiłku. Jeśli dotąd nie ćwiczyliśmy w ogóle, nie zaczynajmy od razu od 2 godzin dziennie. I co istotne ważniejsze od rodzaju i miejsca treningów jest to, aby były one stałym elementem naszego życia, w tym i kolejnych latach, a nie tylko niespełnionym postanowieniem noworocznym.