biuro.pulsmed@onet.pl
Coraz częściej do Centrum Rehabilitacji trafiają osoby, które przeszły chorobę COVID-19. Zgłaszają się z zaburzeniami w oddychaniu, dusznościami, mają ograniczoną tolerancję wysiłkową, albo po prostu brakuje im tchu podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. To wszystko potwierdza fakt, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego. Prowadzona rehabilitacja poprawia komfort codziennego funkcjonowania ozdrowieńców.
Długotrwałe zmęczenie, osłabienie mięśni, zaburzenia równowagi i koordynacji nerwowo-mięśniowej, a także problemy z oddychaniem, czy duszności - to objawy z jakim najczęściej zgłaszają się pacjenci do fizjoterapeutów. W rozmowie prowadzonej z chorym okazuje się, że większość z tych dolegliwości pojawiła się w momencie infekcji SARS-CoV-2 lub zaraz po niej. - Wciąż w wielu z nas jest przekonanie, że trudności w oddychaniu, czy zmęczenie, po jakimś czasie samo minie. W wielu przypadkach tak się nie dzieje, wręcz przeciwnie, niedogodności nasilają się i stają się bardzo uciążliwe. Dlatego nie warto czekać. Wśród ozdrowieńców, zmagających się z powikłaniami po Covid- 19, są osoby starsze, w średnim wieku, ale też ludzie młodzi, którzy przebyli tę chorobę nawet bezobjawowo. W powrocie do formy i pokonaniu skutków choroby pacjentom pomaga profesjonalna Rehabilitacja lecznicza pomga w powrocie do formy. Jej znaczenie w eliminowaniu powikłań podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia – mówi Grzegorz Lankosz, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.
Jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców?
- Rehabilitacja ozdrowieńców w Centrum Rehabilitacji Puls-Med oparta jest na indywidualnie dobranych zabiegach. Niezmiernie istotne są ćwiczenia oddechowe, łagodzące dyskomfort oddechowy czy też ćwiczenia polegające na nauce efektywnego kaszlu. Podczas terapii wykorzystujemy też aparat SIS (Super Indukcyjnej Stymulacji). Technologia wykorzystana w urządzeniu generuje pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, oddziałujące korzystnie na tkanki organizmu człowieka, stymuluje procesy naprawcze, wywołując efekt przeciwbólowy i regeneracyjny – wyjaśnia specjalista rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med. - Taka stymulacja indukcyjna korzystnie wpływa na poprawę czynności układu oddechowego oraz przyspiesza proces gojenia – dodaje.
Urządzenia wspierają terapię
Urządzenie SIS u pacjentów pulmunologicznych po przebytym COVID-19 wpływa stymulująco na kurczliwość przepony, mięśni międzyżebrowych oraz pomocniczych mięśni oddechowych. Taka forma wzmocnienia mięśni oddechowych umożliwia poprawę wentylacji płuc oraz zwiększenie wydolności oddechowej. - Dodatkową korzyścią zastosowania stymulacji indukcyjnej jest przywrócenie prawidłowej struktury nabłonka wyścielającego oskrzela oraz wzmocnienie odporności lokalnej. Dochodzi do poprawy krążenia w pęcherzykach płucnych co skutkuje bardziej wydajną wymianą gazową i ogranicza procesy włóknienia w płucach – wyjaśnia Grzegorz Lankosz.
Technologia wspiera też w powrocie do zdrowia pacjentów z powikłaniami neurologicznymi. Dla nich wskazane są treningi na platformie ALFA. Dzięki niej mogą trenować swoją szybkość i wytrzymałość poznawczo – motoryczną. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości dodatkowo pozwala na poprawę funkcji układu nerwowego, koordynacji oraz pamięci. - Warto korzystać z nowych rozwiązań, gdyż powstały one po to, by jeszcze skuteczniej prowadzić rehabilitację pacjenta. Dzięki indywidualnie dobranej terapii z wykorzystaniem nowych urządzeń pacjenci z dusznością, osłabieniem, którzy chorowali na COVID-19, szybciej powrócą do pełnej sprawności. Poprawią swoją sprawność oddechową oraz zwiększą wydolność wysiłkową. Rehabilitacja ma pozytywny wpływ również na ich kondycję psychiczną – podkreśla fizjoterapeuta z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.