biuro.pulsmed@onet.pl
Charakterystycznym objawem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest postawa pochylona do przodu, a im dłużej pacjent choruje, tym ciężej uzyskać postawę wyprostowaną.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest stosunkowo mało znaną chorobą zapalną zaliczaną do grupy chorób reumatoidalnych. Atakuje głównie stawy krzyżowo-biodrowe, a w późniejszym etapie coraz wyższe piętra naszej kolumny kręgosłupa. Na szczęście choroba ta występuje dosyć rzadko (0,3-0,5% populacji w Europie), częściej chorują na nią mężczyźni. Co ważne: odpowiednio dobrane leczenie pozwala długo zachować sprawność i zmniejszać objawy bólowe.
Głównym objawem jest ból umiejscowiony bardzo nisko w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, który może promieniować do pośladków. Nasila się w nocy, a ustępuje po delikatnej aktywności fizycznej. Z czasem ból przenosi się coraz wyżej na odcinek lędźwiowy oraz piersiowy i zaczyna powodować ograniczenie w oruszaniu się.
Jak leczyć?
Chorego powinien zdiagnozować i dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne reumatolog. Najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub rzadziej sterydy. Należy jednak pamiętać, że leczą one tylko stan zapalny, ale nie są w stanie wyeliminować przyczyny choroby, która nie jest do końca znana. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi. Efektem ZZSK jest deformacja kręgosłupa i jego pochylenie do przodu, zatem szczególną uwagę należy zwrócić na ćwiczenia wyprostne tułowia oraz trening wyprostowanej pozycji ciała podczas czynności dnia codziennego.
Ćwiczenia i zabiegi dobiera fizjoterapeuta
W początkowym etapie treningu dobrze jest wykonywać ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, który wyeliminuje ewentualne błędy i zaleci ćwiczenia w warunkach domowych. Dopóki jest to możliwe pacjenci powinni wykonywać ćwiczenia oporowe zwłaszcza mięśni grzbietu oraz nóg. Można do tego wykorzystać popularne taśmy elastyczne lub tradycyjne ciężarki. Dobrze sprawdzają się również tak zwane siłownie na świeżym powietrzu, które pozwalają zachować rytm ćwiczeń pomiędzy sesjami treningowymi z fizjoterapeutą.
Laseroterapia, krioterapia i inne
Poza zaburzeniami w postawie ciała najbardziej dokuczliwym objawem ZZSK jest ból stawów związany z przewlekłym stanem zapalnym. Z pomocą przychodzi cała gama zabiegów fizykalnych takich jak krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki oraz prądy TENS lub jonoforeza. Bardzo dobrze w redukcji bólu i poprawie kondycji stawu sprawdza się nowoczesny aparat generujący pole elektromagnetyczne. W okresie nasilenia dolegliwości pacjenci mogą wykonywać w domowym zaciszu zimne okłady na najbardziej bolące okolice.
ZZSK jest poważną i postępującą chorobą jednak przy wcześnie podjętym leczeniu oraz dobrze poprowadzonej fizjoterapii pozwala znacznie opóźnić jej rozwój i zachować wysoką sprawność przez wiele lat. Konieczna jest jednak ścisła współpraca na linii pacjent-fizjoterapeuta-reumatolog, bo tylko wtedy można osiągnąć sukces, jakim jest dobre samopoczucie pacjenta.